Vandens procedūros yra vienos iš seniausių gydymo priemonių pasaulyje. Romoje prieš kelis šimtus metų pirtys ir vonios buvo labai populiarios, akivaizdu, kad žmonės jas mėgo. Jų dydis stulbinantis, salės, kuriose sėdėdavo žmonės išėję iš pirties, milžiniškos, siekdavo kelis šimtus suolų, akivaizdu, kad tai buvo labai populiaru. Viduramžiais pirtys atkeliavo ir į šiaurės Europą, bet deja, paprieštaravus bažnyčios atstovams, pirčių sumažėjo. Bažnyčia buvo labai kategoriška ir malonumus pirtyje traktavo savaip. Lietuvoje dažnas statinys kieme buvo pirtis, žmonės nuo senovės žinojo pirties naudą. Medus, vantos, eteriniai aliejai, buvo ir yra iki šiolei naudojami labai dažnai. Po pirties apsipylimas šaltu ar vėsiu vandeniu žinomas visiems, o kur dar ledo eketės procedūros, jos išties labai smagios ir naudingos. Žmonės senovėje buvo labai paprasti, naudojo tik tai, kas išties efektyvu, niekas nieko šiaip sau nedarydavo.

Pirtyje šiluma atpalaiduoja kūną, o tai mažina stresą, gerina kraujo cirkuliaciją, skatina endorfinų išsiskyrimą. Vanduo yra priemonė, geriausiai perduodanti šilumą ir šaltį. Šiluma atpalaiduoja raumenis, skatina kraujotaką ir gali pakelti kūno temperatūrą. Vanduo labai teigiamai veikia kūną. Šaltas vanduo priverčia susitraukti kraujagysles, karštas vanduo – išsiplėsti. Šiais laikais apstu įvairiausių SPA centrų. Juose žmonės mėgaujasi baseinais, įvairiausiomis pirtelėmis, bet deja, retas kuris žino, kaip išgauti maksimalią naudą iš vandens procedūrų. Mažai kur kalbama ar rašoma apie būtent kontrastinį vandens procedūrų naudojimą, kuris turi sveikatinančias savybes. Grūdinimasis darosi vis retesniu sveikatinimosi būdu. Nesu matęs SPA centrų, kuriuose rekomenduoja ar daro būtent tokias procedūras, po kurių žmogus jaučiasi tikrai daug geriau, o darant tai reguliariai, jaučiama didžiulė ir turinti ilgalaikę perspektyvą nauda. Nereikia bijoti išeiti iš komforto zonos. Esmė ir yra nuolatos plėsti komforto zoną, tokiu būdu atrasite vis daugiau ir daugiau dalykų savo gyvenime, kurie jums suteiks naudos būti sveikiems ir išlikti jauniems kiek įmanoma ilgiau.

Atkreipkime dėmesį į odos funkcijas. Oda gali pritraukti iki 500 ml vandens jei yra stiprus poreikis organizmui. Oda pašalina per prakaitą toksinus ir šlakus. Kuo daugiau žmogus prakaituoja, tuo geriau organizmui. Pirtis priverčia žmogų intensyviai prakaituoti, tai reiškia, jog kraujagyslės stipriai išsiplečia, ką sunku padaryti, tarkim, sportuojant, nes ne visada sporto treniruotė gali būti tokia efektyvi, kad išsiskirtų tiek prakaito, kiek pirtyje. Pirtyje bet kuris prakaituos intensyviai, vėlgi, priklauso nuo pirties – vieniems patinka sausa, kitiems garinė, bet kokiu atveju kiekvienas randa jam tinkamą pirtį. Didelės reikšmės nėra, kokia pirtis, svarbu, kad jūs gausiai prakaituotumėte. Kuo dažniau kraujagyslės stipriai išsiplės ir stipriai susitrauks, tuo sveikesnis jūsų kūnas bus.

Ne veltui sakoma: „Tavo senatvė bus tokia, kokia būklė kraujagyslių bus išlikus“.

Manau, kad ne kartą esate atkreipę dėmesį į vyresnio amžiaus žmones, kurie šiltu sezono metu lauke apsirengę lyg butų vėlyvas ruduo. Jei kraujagyslės neišsiplečia, jūs jaučiate šaltį. Grūdinimasis yra vienas efektyviausių būdų, siekiant nuo to apsisaugoti.

Tiems, kurie tik pradės vaikščioti į pirtį, rekomenduoju tokį veiksmų planą:

– pirmąsias 3 savaites pirtyje apsilankyti ne daugiau kaip 1 kartą ir ne ilgiau nei 10 minučių;

– vėliau apsilankyti 2 kartus, taip pat 3 savaites; – galiausiai, trys apsilankymai pirtyje.

Į pirtį eikite ne dažniau nei tris kartus per savaite. Prieš apsilankymą išgerkite bent pusę litro vandens, pageidautina kokybiško, švaraus. Jokiais būdais negerkite gazuoto vandens ar mineralinio. Būdami pirtyje, galite vartoti vandenį, po pirties taip pat rekomenduoju išgerti bent 500 ml vandens. Išėję iš pirties nueikite į dušą ir nusiprauskite vėsiu vandeniu, jokiais būdais pirmąsias dvi savaites nereikia iš karto lįsti po lediniu vandeniu.

Pirtyje rekomenduoju būti tiek, kiek jaučiatės joje komfortabiliai, galvos svaigimas, pykinimas ar silpnumas yra šalutinis poveikis. Todėl vadovaukitės aukščiau nurodyta schema.

Grūdintis galima ir namie. Juk dauguma mūsų namie turime dušą.

Būdas tai daryti paprastas: išsimaudę su priemonėmis, pasilikite sau bent penkias minutes procedūrai. Pradėkite leisti vėsesnį vandenį, jis neturėtų būti ledinis, turi būti toks, kuris leidžia jums išbūti ir jaustis komfortabiliai keliolika sekundžių. Po keliolikos sekundžių, atsisukite jau pakankamai šiltą vandenį, taip pat tokį, kuris leidžia jaustis pakankamai komfortabiliai. Kartokite procedūrą bent penkias minutes. Paskutinis pakartojimas turi būti su vėsiu vandeniu.

Darykite tai kas dieną, po dviejų savaičių didinkite šilto vandens temperatūrą ir mažinkite vėsaus vandens temperatūrą.

Nustebsite, kad po mėnesio nesunkiai galėsite išbūti po šaltu vandeniu jau keliolika sekundžių ir tuo pat metu išlikti komforto zonoje.

Tai labai paprastas ir efektyvus būdas grūdintis, kuris nereikalauja jokių papildomų priemonių. Tiems, kurie amžinai skundžiasi, kad neturi laiko, tai pats geriausias variantas. Jei pradėsite tai daryti pavasarį ar vasarą, žiemą pajausite skirtumą, nešiosite mažiau drabužių, lengviau prisitaikysite prie temperatūros pokyčių. Odos būklė žymiai pagerės.

Jei turite galimybę ir norą nueiti į pirtį ir po jos lįsti į ledo eketę, puiku, bet turite tai daryti racionaliai.

Rekomendacija tokia:

• pirmą savaitę ne daugiau nei vienas įėjimas į pirtį;

• po pirties atvėskite lauke, bent pirmąsias dvi savaites;

• trečią savaitę įėjimų į pirtį jau gali būti trys, po jos galite išsivolioti sniege arba tiesiog apsipilti šaltu vandeniu;

• ketvirtą savaitę galite įlįsti į ledinį vandenį ir tuoj pat išlįsti;

• penktą savaitę galite stebėti save ar jau esate pasiruošę išbūti ilgiau nei praėjusią savaitę.