Mityba nėštumo metu ir planuojant šeimos pagausėjimą
Kaip užtikrinti kuo geresnę būsimo vaikelio sveikatą? Kokia mityba nėštumo metu pati sveikiausia? Ką valgyti gimus kūdikiui?
Dalis moterų nėštumui ruošiasi jau iš anksto – keičia gyvenimo būdą ir koreguoja mitybą bei ragina vyrus gyventi sveikiau. Žinoma, vis dar pasitaiko silpnumo akimirkų – tai vakarėliai, tai kitos progos, per kurias susigundoma organizmui nenaudingu maistu bei žalingais gėrimais. Pastojus šių silpnumo akimirkų moteriai sumažėja iki minimumo, o gimus vaikeliui ir pradėjus žindyti tenka dar rimčiau susimąstyti apie sveiką maistą.
Tačiau neretai moterys apie sveikesnę mitybą susimąsto tik pastojusios ar net po gimdymo. O tai tikrai nėra gerai. Nuo pirmų dienų įvairios vaikų alergijos ir kiti negalavimai sukelia nemažą šoką tėvams. Bet laiko atgal neatsuksi, tenka kuo skubiau braukti iš mitybos sąrašo didžiąją dalį produktų. Ir tada su begaliniu nerimu mamos klausia medikų ar kitų specialistų – o ką valgyti?
Tai kokia mityba nėštumo metu ir iki jo sveika, o kokia ne? Jei norite sužinoti kuo greičiau, susisiekite jau dabar dėl individualios konsultacijos.
Viena iš svarbiausių nėštumo sąlygų – tėvų sveikata. O nuo ko ji priklauso? – Mitybos – Fizinio aktyvumo – Psichologinio stabilumo – Sveiko intymaus gyvenimo
Žinoma, dar būtų galima kalbėti apie aplinkos užterštumą, stresą, įgimtas ligas ir panašius dalykus. Tačiau daugybė žmonių nepaisant šių faktorių susilaukia šeimos pagausėjimo.
Jei planuojate nėštumą, pirmas dalykas apie kurį reikėtų pagalvoti abiem pusėms – mityba ir gyvenimo būdas. Nes integruoti sveikus mitybos įpročius prieš vaikelio atsiradimą kur kas lengviau, nei po gimdymo. Tiesiog smegenys ir organizmas pamažu adaptuojasi, nepatirdamos didelio mitybos pokyčio streso.
Taigi norint greičiau pastoti ir susilaukti sveiko kūdikio, pirmiausia reikia pradėti nuo savo sveikatos. Jei moteris ar (ir) vyras vartojo vaistus, alkoholį, tabako gaminius, maisto produktus, kuriuose gausu konservantų ar kitų cheminių priedų, rekomenduojama:
– šalinti žalingus įpročius; – keisti mitybą; – pradėti sportuoti ir didinti fizinį krūvį.
Sakysite, kad tai jau girdėjote daug kartų, o gal jau kažkiek pakoregavote gyvenimo būdą. Tik ar tikrai išvalėte savo organizmą ir padėjote jam tapti sveikam bei stipriam?
Labai svarbu kiek įmanoma išvalyti limfinę sistemą. Beje, apie ją galite pažiūrėti šiame vaizdo įraše.
Vienas iš paprasčiausių būdų, nereikalaujantis daug pastangų – reguliarus apsilankymas pirtyje. Galite rinktis garų arba sausą pirtį. Be to, tai bus naudinga nervų sistemai ir nuotaikų balansavimui.
Kitas svarbus žingsnis – kraujo tyrimai. Pradėjus planuoti nėštumą, tikrai vertėtų įvertinti, kokių tiksliai medžiagų jums trūksta. Jei trūkumas labai minimalus, galbūt pakaks pakeisti mitybos įpročius ir organizmas greitai atsistatys. Jeigu akivaizdu, kad to nepakaks, galima integruoti kokybiškus maisto papildus. Juos vertėtų rinktis itin atsakingai, kad organizme nusėdusios medžiagos neturėtų sukelti neigiamų pasekmių vaikeliui. Jei trūksta vos vienos kitos medžiagos, labiau apsimoka rinktis tik jų koncentratus, o ne multivitaminus.
Kodėl svarbus tinkamas medžiagų balansas organizme? Nes pakankamas vitaminų ir mineralų kiekis sumažina persileidimo riziką.
Jeigu reikia kuo skubiau sustiprinti organizmą trūkstamais vitaminais ir turite gerti papildus, nepamirškite, kad jų paskirtis tik papildyti mitybą. Todėl prioritetą teikite kokybiškam maistui, nes tai pagrindinis svarbių medžiagų šaltinis.
Žinoma, ne visus vitaminus įmanoma gauti iš daržovių, vaisių, kruopų ir pan. Vitaminas D organizme gaminamas gaunant pakankamai saulės spindulių. Tad jei gyvenate Lietuvoje ir neketinate vykti atostogauti į šiltus kraštus, o vitamino D trūkumas nustatytas rudens pabaigoje ar žiemą, teks išsirinkti kokybiškus papildus. Beje, jei norite daugiau sužinoti apie vitaminą D, galite pažiūrėti šį vaizdo įrašą
Taip pat labai dažnai, dar prieš pastojant, nustatomas ne tik geležies trūkumas, bet ir būna sumažėjęs hemoglobino lygis. Kaip atstatyti geležies kiekį kraujyje, galite pažiūrėti šiame vaizdo įraše.
Kokie gali būti geležies trūkumo simptomai? – Bendras silpnumas – Odos blyškumas – Greitas nuovargis – Galvos skausmas – Dažnas širdies plakimas – Lūžinėjantys nagai – Slenkantys plaukai – Pakitusi uoslė ir skonis
Jei ir jums pasireiškia šie simptomai, būtinai atlikite laboratorinius kraujo tyrimus. Geležies, hemoglobino kiekis kraujyje ypač svarbus besilaukiant vaikelio.
Norite sužinoti, kokius maisto produktus rinktis? Kaip užtikrinti pakankamą medžiagų kiekį vien tik maistu? Susisiekite dabar ir užsiregistruokite individualiai konsultacijai. Padėsiu jums ir antrajai pusei pasirūpinti tinkama mityba, kad iš anksto pasirūpintumėte būsimo vaikelio sveikata. Žinoma, ir savąja.
Laukiatės? Nuoširdžiai sveikinu. Tai ypatingas laikotarpis kiekvienai moteriai, kai svarbu viskas – nuo namų ir darbo atmosferos iki kasdienės mitybos. Jei iki nėštumo toleravote ilgas darbo valandas ir organizmas labai nesipriešindavo ne itin sveikam maistui, kurio aš net maistu nevadinu, tai atėjo laikas pozityviems pokyčiams.
Nors nėštumo metu kardinaliai keisti mitybos įpročių nerekomenduojama, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kiek ir kokių medžiagų gaunate iš maisto produktų.
Nėščioji privalo valgyti pakankamai šviežių produktų:
– įvairių vaisių; – daržovių; – riešutų; – maltų sėklų; – kt.
Ne mažiau svarbu, kad pasirinkti produktai jums būtų skanūs.
Ar žinojote, kad kūnas visada pasako, ko jam reikia? Todėl labai svarbu pajusti, ko nori organizmas ir ko jam labiausiai tuo momentu reikia. Tiesiog parduotuvėje ar turgelyje, žiūrėdamos į maisto produktus, klauskite savęs, ko dabar labiausiai norisi. Organizmas tuoj pat sukels apetitą vienam ar kitam produktui. Seilių išsiskyrimas tam tikriems produktams signalizuoja, jog tame produkte yra būtent tokių maistinių medžiagų, kurių jums trūksta.
Žinoma, jei kyla noras šokoladams, tortams ar traškučiams, tai neturi nieko bendro su sveika, kokybiška mityba neštumo metu. Kiekvienas nevaldomas noras valgyti nenaudingus produktus, slepia tam tikrų medžiagų trūkumą. Taip pat tai gali būti emocinio valgymo priežastis. O tai jau psichologiniai aspektai, kuriuos taip pat vertėtų patyrinėti bent savarankiškai. Šia tema tikrai prirašyta nemažai knygų, straipsnių ir yra nemokamų vaizdo įrašų.
Labai svarbu suvokti, kad viską, ką valgo mama, gauna ir vaisius. Jei iš maisto gausite reikalingiausias medžiagas, sėkmingai vystysis vaikelis ir po gimdymo neturėsite rūpesčių nei su sveikata, nei su figūra.
Būtinai suvartokite pakankamą kiekį švaraus vandens.
Norite sužinoti, kokia mityba nėštumo metu sveikiausia ir vertingiausia? Jau dabar registruokitės individualiai konsultacijai.
Priaugti svorio per nėštumą ne tik natūralu, bet ir būtina. Bet prieaugis turi būti proporcingas moters ūgiui, kūno sudėjimui ir amžiui. Tai gali būti 10, 15, 20 ar daugiau kilogramų. Tačiau gana dažnai moterys svorio priauga dėl labai prastų mitybos įpročių.
Jei moteris iki nėštumo mėgo kaloringą maistą, bet viršsvoriu nesiskundė, o pastojusi pradėjo valgyti kaip už du, suprantama, kad galima tikėtis nemažo viršsvorio. O tai nenaudinga nei jai, nei vaikeliui, nes organizme kaupsis bevertės ar net toksinės medžiagos, kurios gali pakenkti ir vaisiui.
Ne visos žino, kokie maisto produktai būtini ir kokie nereikalingi, norint palaikyti tinkamą organizmo funkcionavimą ir sveikatą. Prie netinkamų produktų galima priskirti:
– baltų miltų kepinius, ypač didesniais kiekiais; – saldumynus (išskyrus sveikus); – saldainius, šokoladus; – traškučius; – įvairius produktus su kenksmingais priedais.
Trumpai tariant, tai visas maistas, kuris neturi kokybiškos maistinės vertės, tik tuščias kalorijas, nuo kurių auga svoris. O kada natūraliai norisi valgyti už du, tada jau gresia viršsvoris. Jei valgysite sveiką maistą, kuriame gausu vitaminų, mineralų, skaidulinių ir kitų vertingų medžiagų, galite valgyti nors ir už tris. Tik jums nesinorės, nes organizmas greitai pasisavins, ko jam trūksta.
Šiek tiek nuliūdinsiu, kad priaugus viršsvorio dėl netinkamos mitybos nėštumo metu, atstatyti buvusį svorį nebus labai paprasta. Kodėl? Dėl elementarių priežasčių – prasti mitybos įpročiai niekur nedingo, o gimus vaikeliui užimtumas ypatingai didelis ir nėra laiko, kada galvoti apie naujus, sveikus mitybos įpročius. Tad svoris mažėja labai lėtai ir nepasiekia prieš tai buvusio. Taip susiformuoja viršsvoris ir jį lydintys rūpesčiai.
Tik supraskite mane teisingai, nėštumo metu nereikia laikytis kažkokių įmantrių dietų. Tiesiog būtina atkreipti dėmesį į produktus jūsų mitybos racione. Jei valgote sveikus ir kokybiškus produktus, jūsų kūnas ir augantis vaisius gaus viską, ko reikia. Jei sveikos mitybos principai bus ignoruojami, pakenksite ne tik savo kūnui, bet ir būsimam kūdikiui.
Tai ką valgyti nėštumo metu? – Vaisius – Uogas – Daržoves – Salotas – Kruopas – Riešutus (pvz., braziliškus, migdolus) – Sėklas
Produktus geriau pirkite iš patikimų ūkininkų ar parduotuvėse ekologiškus. Rinkitės pagal pajautą ir įsiklausykite, ko tuo metu labiausiai norisi. Žiemą geriau rinktis šaldytas uogas ir džiovintus vaisius. Beje, braškės ir citrusiniai vaisiai gali kelti alergiją. Jeigu jūs ir nieko nejausite, gimusiam vaikeliui gali pasireikšti bėrimai. Todėl būkite sąmoningos ir smalsios, domėkitės maisto verte ir poveikiu.
Meilė savo kūnui – meilė būsimam kūdikiui.
Norite aiškių rekomendacijų, kas jums asmeniškai tinka, o kas ne? Jau dabar susisiekite su manimi ir sutarsime dėl konsultacijos.
Kartais, vos tik pastojusios, moterys pradeda vengti fizinio krūvio, ima daugiau gulinėti, sėdėti ir pasyviai leisti laiką. Suprantama, jėgų ne visada yra, tačiau fizinis aktyvumas nėštumo metu yra būtinas.
Tai gali būti specialios mankštos nėščiosioms. Labai vertinga mankšta vandenyje. Pasirinkimas šiais laikais tikrai didelis. Atsiminkite, kad fizinis krūvis padės organizmui palaikyti hormonų balansą, o tai reiškia, kad normalizuosis jūsų apetitas, miegas, nuotaika ir t. t.
Jei lankote užsiėmimus nėščiosioms tik kartą ar du per savaitę, tada tiesiog kiek įmanoma pagal galimybes daugiau judėkite savarankiškai. Eikite pasivaikščioti, nevenkite buitinių lengvų darbų. Svarbu judėjimas. Taip neužsistovi limfotaka ir kraujotaka. Be to, fizinių jėgų jums prireiks ne tik per gimdymą, bet ir susilaukus vaikelio. Juk jį reikės daug nešioti, kilnoti ir t. t. Todėl reikėtų tvirtinti rankas, nugarą, juosmeninę dalį. Jei aktyviai sportavote iki nėštumo ir jūsų kūnas pakankamai tvirtas, pasitarusios su treneriu (-e) rinkitės adekvatų krūvį.
Mityba žindymo metu
Šiame etape prasideda didžiausi išbandymai, nes reikia rinktis maistą, kuris nesukelia alergijos, neskatina vaikeliui pilvo pūtimo ir patenkina tiek naujagimio, tiek mamos organizmo poreikius. Ne paslaptis, kad žindymo metu kūdikis gauna visas medžiagas, kurias suvartoja mama.
Pats svarbiausias laikas – pirmasis pusmetis, kai sparčiai vystosi vaiko organizmas. Žindant visą šį laiką, kūdikis iš pieno gauna visas reikalingas medžiagas. Todėl mitybos racione turėtų būti pakankamai kokybiškų riebalų.
Tai gali būti: – avokadai; – mangai; – papajos; – riešutai; – sėklos; – Ghee sviestas; – t. t.
Dažnai sutinkamas mitas, jog žindant kūdikį mamoms reikia valgyti daug baltyminio maisto, tačiau tai visiška nesąmonė. Motinos piene yra tik iki 1 % baltymų, tad nereikėtų vaikytis marketingo ir papildų prekybininkų rekomendacijų. Vaikai puikiai auga ir vystosi gaudami maistines medžiagas iš mamos pieno.
Norint turėti pakankamai energijos, reikėtų valgyti pakankamai rudųjų, juodųjų arba raudonųjų ryžių. Taip pat puikiai tinka kepinti arba nekepinti grikiai, bolivinė balanda, sorų ir perlinės kruopos.
Geras baltymų (aminorūgščių) šaltinis yra lęšiai, avinžirniai, žirniai, pupos. Galite iš jų gamintis troškinius ar tiesiog išvirus suberti į šviežių daržovių salotas. Patariu prieš virimą ankštines daržoves mirkyti.
Būtina gauti pakankamai šviežios ląstelienos – tai šviežios daržovės ir vaisiai. Jų turėtų būti bent 60 % mitybos raciono.
Ignoruojant sveikos mitybos principus, vaikeliui pūs pilvą ir suprastės tiek jūsų, tiek vaiko miegas bei tuštinamasis.
Priminsiu, kad alkoholis – vienas iš draudžiamų vartoti produktų, ne tik per nėštumą, bet ir žindant.
Taip pat nuliūdinsiu mamas, kurios įpratusios energijos kiekį kelti kava. Tai vienas iš stipriausių nuodų ir stimuliantų. Jei gersite kavą, niekada neturėsite pakankamai jėgų. Be to, jūsų ir vaikelio miegas taps nekokybiškas. Dėl kavos poveikio gali suprastėti plaukų, nagų, kaulų, dantų ir odos būklė. Apie kavos žalą galite žiūrėti šiame vaizdo įraše.
Jei mama vartoja kavą, išauga tikimybė, kad vaikelis sunkiau priaugs reikiamo svorio.
Jei mama, maitindama vaikelį, valgo pilnavertį maistą, nėštumo metu priaugtas svoris pamažu krenta. Bet dažnesnis atvejis, kai viršsvoris laikosi, nes tikrai ne visoms paprasta maitintis tinkamai, ypač, jei iki tol sveikai mitybai neteikė didelės reikšmės.
Jei žindant svoris nekrenta taip, kaip jūs norėtumėte, nerekomenduoju žindymo metu imtis kažkokių dietų. Luktelėkite, kol vaikelis pradės valgyti maistą. Tada galėsite pradėti kardinaliau keisti mitybos įpročius. Ir patariu neskubėti numesti viršsvorį, juk jo priaugote ne per vieną ar du mėnesius. Vidutinė trukmė, per kurią natūraliai sumažėja svoris – apie 12-18 mėnesių. Dar priklauso nuo moters sveikatos būklės, mitybos, fizinio krūvio, amžiaus ir kitų faktorių.
Svarbu priimti savo kūną ir nekelti sau streso, nes į jūsų nuotaiką reaguoja vaikelis. Kuo jūs dirglesnė, tuo dažniau kūdikis verkia. Todėl nuoširdžiai patariu teikti prioritetą sveikam maistui, o tik vėliau, jei labai reikės, imtis specialių dietų.
Jei esate pasimetusi arba nežinote, kokia mityba nėštumo metu, iki jo ir po gimdymo yra tinkama, kreipkitės – mielai padėsiu. Registruokitės individualiai konsultacijai jau dabar.