Turbūt pritarsite, kad vitaminai būtini geram organizmo funkcionavimui? O ar žinote, kas jų pagrindinis šaltinis ir kaip juo tinkamai naudotis?

Neabejoju, kad apie vitaminų poreikį jau ne kartą galvojote ir ieškojote naudingos informacijos. Tačiau problema tame, kad dauguma žmonių pasiklysta tarp įvairių patarimų ir ieško lengviausių kelių, patikėdami stebuklingu piliulių efektu. O ką apie organizmui būtinas medžiagas žinote jūs?

Vitaminai –
mitybos pagrindas

Priminsiu, kad vitaminai dalyvauja medžiagų apykaitos reguliavimo procesuose. Jei jų trūksta, gali sutrikti organizmo funkcijos. Jeigu tinkamai maitinatės, jums vitaminų neturėtų trūkti. Klausiate, o kaip žinoti?

Patikimiausią atsakymą gausite atlikę kraujo tyrimus. Jeigu pasitvirtins, kad reikėtų papildyti vienokių ar kitokių medžiagų atsargas – susisiekite ir aptarsime, kaip su maistu aprūpinti organizmą vitaminais.

Tačiau jau dabar norėčiau išskirti keletą žmonių grupių, turinčių didesnį vitaminų poreikį. Tai daug ir intensyviai sportuojantys asmenys, nėščios moterys, paaugliai ir labai stiprų stresą patiriantys žmonės. Jeigu save priskiriate nors vienai iš šių kategorijai, susisiekite jau dabar – kartu sudarysime individualų mitybos planą, kuris padės apsirūpinti reikiamomis medžiagomis.

Kur randami vitaminai?

Jau spėjote pagalvoti apie vaistinių lentynas? O gal prisiminėte daržoves ir uogas? Būtumėte teisūs abiem atvejais, tik kuris kelias jūsų organizmui naudingesnis?

Turbūt nenustebinsiu, primindamas, kad norint užtikrinti reikiamų vitaminų kiekį, būtina vartoti šviežius maisto produktus:

–   daržoves ir vaisius;
–   sėklas ir riešutus;
–   daigintas sėklas;
–   kruopas;
–   šviežiai spaustas sultis.

Jeigu daržoves termiškai apdorojate, iki minimumo sumažinate maistinių medžiagų, taip pat ir vitaminų kiekį jose. Verdant puode ar kepant keptuvėje, temperatūra pakyla iki 100-300 laipsnių, priklausomai nuo gaminimo būdo. Tokiomis sąlygomis vitaminai keičia savo cheminę sudėtį ir formą, žinoma, ne jūsų naudai.

Duosiu jums paprastą pavyzdį, paskrudinkite, tarkim, linų sėmenis ar saulėgrąžas. Tuomet pabandykite jas daiginti, nepavyks ar ne? Nes jų sudėtis bus pasikeitusi ir jose neliks gyvybės. Liks tik energetinė vertė, bet ne maistinė.

Štai kodėl aš rekomenduoju užpildyti mitybos racioną pakankamu šviežių daržovių ir vaisių kiekiu.

Sudėtinga išsirinkti ir sugalvoti, kokius vaisius ir daržoves rinktis bei ką skanaus iš jų pasigaminti, neprarandant maistinės vertės? Susisiekite jau dabar ir gaukite individualius patarimus.

Kaip pasireiškia vitaminų trūkumas?

Norėčiau pateikti šiek tiek populiarių pavyzdžių, iliustruojančių tam tikrų vitaminų ar mineralų trūkumą.

Vitamino D trūkumo simptomai:

–   silpnumas;
–   irzlumas;
–   nuovargis;
–   raumenų skausmas;
–   ir pan.

Plačiau apie simptomus galite sužinoti šiame vaizdo įraše.

Kaip sprendžiu vitamino D trūkumą galite pažiūrėti čia.

Magnio trūkumo požymiai:

–   pasikartojantis mėšlungis;
–   dirglumas;
–   nuovargis;
–   apetito sumažėjimas;
–   ir kiti simptomai.

Pagrindiniai magnio šaltiniai – kruopos, žalios spalvos daržovės, sėklos ir jų daigai. Daržoves galite vartoti ne tik šviežias, bet ir fermentuotas, nes jose išlieka maistinės medžiagos. Fermentuotose daržovėse vitaminai nepakeičia savo organinės formos. Todėl toks patiekalas turi daugybe probiotikų (mikroorganizmų), gyvenančių žmogaus žarnyne ir sintezuojančių didelį kiekį reikalingų medžiagų, įskaitant ir vitaminus.

Vitaminų A, E ir K stygių išduoda prastėjanti odos, nagų, plaukų ir dantų būklė. Kalcio trūkumas pasireiškia panašiais simptomais. Minėtų vitaminų nesunkiai galite rasti įvairiose sėklose ir riešutuose. Taip pat, žinoma, daržovėse ir vaisiuose.

Apie geležies trūkumą signalizuoja:
–   odos blyškumas;
–   galvos skausmas;
–   uoslės sutrikimas;
–   raumenų silpnumas;
–   skonio pakitimai;
–   darbingumo sumažėjimas;
–   ir pan.

Ignoruojant simptomus ar ilgai nežinant priežasties, gali išsivystyti anemija, kitaip sakant mažakraujystė.

Geležies gausu tamsiai žalios spalvos šviežiose daržovėse, moliūgų ir margainio sėklose, džiovintuose abrikosuose, baltose pupelėse, špinatuose, bolivinėje balandoje, o austrėse yra beveik tris kartus daugiau geležies nei raudonoje mėsoje.

B grupės vitaminų stoka pasireiškia:

– vidurių užkietėjimu;
– apetito stoka;
– atminties susilpnėjimu;
– suskilinėjusiais lupų kampučiais;
– stomatitu;
– ir t. t.

B grupės vitaminų gausu ruduose ryžiuose, avižose, sėklose, visuose ankštiniuose, vaisiuose, daržovėse (žalios spalvos), taip pat grybuose (geriau, kad jie būtų džiovinti, o ne kepinti ar virti). Dažniausiai šių vitaminų trūksta stipriai apdorotą maistą vartojantiems žmonėms.

Norite sužinoti daugiau apie vitaminų stygių ir kaip jį pašalinti? Susisiekite ir pakalbėsime.

Ar sveika naudoti maisto papildus?

Suprantu, kad ne visiems pavyksta gauti reikiamų medžiagų iš maisto, todėl rekomenduoju rinktis aukštos kokybės natūralius papildus. Bet tik tada, kai tiksliai žinote, kokių medžiagų jums trūksta.

Norėčiau išskirti chelatinės (angl. chelated) formos vitaminus, nes jų pasisavinimas daug efektyvesnis. Ši technologija naudojama jau pakankamai seniai, tačiau retas kuris apie tai žino.

Taip pat dar kartą noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad racionaliausias būdas išsiaiškinti ar jums trūksta kokių nors vitaminų – atlikti laboratorinius kraujo tyrimus.

Visada klientams patariu prieš kreipiantis į mane, pasidaryti kraujo tyrimus, kad būtų aiškiau, kokių medžiagų trūksta. Tada galiu sudėlioti mitybos racioną taip, kad maksimaliai gautų visas maistines medžiagas iš maisto produktų. Tą patį rekomenduoju ir jums.

Žinoma, yra tokių situacijų, kai būtina nedelsiant atstatyti tam tikrų medžiagų kiekį, tada į pagalbą galima pasitelkti ir tam tikrus papildus. Pavyzdžiui, esant geležies trūkumui, naudojami du papildai, padedantys ją efektyviau įsisavinti. Tai aktualu nėščioms moterims, nes jų kraujo parametrus būtina atstatyti nedelsiant. Taip pat sportininkams. Tiek nėščiosios, tiek sportininkai reguliariai darosi kraujo tyrimus ir tiksliai žino, ko trūksta. Todėl galima greitai integruoti vitaminus į dienos racioną ir sparčiau atstatyti jų balansą.

Jei visą šaltąjį laikotarpį praleidžiate Lietuvoje, tikėtina, kad gali trūkti vitamino D, tada racionalu gerti papildus, kad pašalintumėte jo trūkumą. O vasarą pasistengti kuo daugiau pasimėgauti saule.

Jeigu svarstote apie papildų vartojimą, pirmiausia labai svarbu atsižvelgti į daugybę faktorių, galinčių daryti įtaką vitaminų ir mineralų stygiui organizme. Susisiekite ir mielai pateiksiu labiausiai jums tinkančias vitaminų bei mitybos raciono rekomendacijas.

Susisiekime