Vis dažniau šį klausimą girdžiu iš žmonių, kurie kreipiasi į mane dėl individualios mitybos konsultacijos. Dažniausiai prieš ateinant į konsultaciją rekomenduoju pasidaryti laboratorinius kraujo tyrimus. Yra buvę klienčių, kurios kelerius metus negalėjo atstatyti geležies lygio kraujyje. Pritaikius mano metodus, ši problema gali būti išspręsta labai paprastai ir lengvai. Aš jums papasakosiu, kokius papildus ir kaip vartojant, galima atstatyti geležies trūkumą. Taip pat papasakosiu, kokiuose maisto produktuose gausu geležies ir kokie produktai gali sukelti geležies trūkumą.

Kaip ir minėjau vis dažniau girdžiu, kad žmonėms trūksta geležies, o pasidomėjęs giliau nustebau, kad ne tik mūsų šalyje, bet ir visame pasaulyje sparčiai didėja procentas žmonių, kuriems pasireiškia šio elemento trūkumas. Beje, tiek vaikams, tiek suaugusiems.

Tačiau ne visi žmonės, kurie jaučia geležies trūkumo simptomus žino, kad atliekant  laboratorinius kraujo tyrimus geležies lygiui nustatyti, būtina darytis ir feritino tyrimą. Neatlikus feritino tyrimo, net jei hemoglobino lygis yra geras, tačiau feritino lygio nežinote, tai dar nereiškia, kad jūsų kraujyje geležies pakanka.

Jei hemoglobino lygis yra geras, o feritino trūksta, automatiškai trūksta ir geležies. Tai dar kitaip vadinama „nematomu geležies stygiumi“.

Kartoju:

jei hemoglobino lygis pakankamas, tačiau feritino lygis žemas, reiškia, kad jums trūksta geležies.

Įsivaizduojate, kiek yra žmonių, kurie pasidarydami geležies tyrimą, bet nesidarydami feritino mano, kad gauna išsamų ir tikslų atsakymą? Mano patirtis rodo, kad daug. Manau, kad šioje vietoje prisiimti atsakomybę turėtų taip pat ir gydytojai, kurie turi informuoti pacientus, kokį kraujo tyrimą reikia pasidaryti, kad pacientas gautų išsamią informaciją. Tačiau būna situacijų, kai žmonės tiesiog savarankiškai pasidaro tyrimus laboratorijoje ir patys bando spręsti vitaminų ar mineralų trūkumo problemas. Tačiau ar visada toks būdas pasiteisina?

Judam toliau.

Geležis atlieka daugybę funkcijų mūsų organizme. Viena iš jų yra deguonies pernešimas į ląsteles. Taip pat geležis padeda gaminti T ląsteles. Jos mūsų organizmo „kareivukai“, kurie saugo ir kovoja, kad būtume sveiki. T ląstelės labai svarbios imuninio atsako reguliacijai.

O feritinas – tai baltymas, kuriame yra apie 20 % geležies. Feritinas tarytum geležies saugykla. Taip pat apie 15 % geležies atitenka transferinui, tai baltymas, kuris transportuoja geležį, jo lygį taip pat verta žinoti. Kai organizme sumažėja geležies atsargos, į pagalbą ateina feritinas, tačiau laikinai, nes jo geležies atsargos nėra didelės.  Pagrindinės feritino saugyklos yra kepenys, blužnis ir kaulų čiulpai.

Taip pat noriu atkreipti jūsų dėmesį į tai, kad feritinas dalyvauja kolageno sintezėje. O kolageno trūkumas pasireiškia prasta odos, nagų, plaukų, kremzlių ir sąnarių būkle. Beprasmiška pirkti kolageno papildus, nes šį baltymą sintezuoja organizmas, turėkite tai omenyje.

Feritino trūkumas gali atsirasti sutrikus skydliaukės funkcijai. Tie, kurie turi šią bėdą, turėtų apie tai žinoti ir pasistengti pagerinti skydliaukės veiklą. Beje, kaip pagerinti skydliaukės veiklą, galite pažiūrėti šiame vaizdo įraše.

Jei feritino trūksta, tuomet būtinai patikrinkite ir vitamino C lygį. Jei lygis žemas, tuomet jį taip pat reikėtų vartoti. Rekomenduoju rinktis Ester-c formą, kuri yra unikali tuo, kad ilgiausiai išlieka organizme. Apie šį vitaminą C informacija pateikta šiame vaizdo įraše, tai video apie vitamino D trūkumo sprendimus. Ester-c formos vitaminą C galite įsigyti www.mitybosinzinerija.lt. Kiekis viename buteliuke yra didelis, užteks keliems mėnesiams.

Beje, askorbo rūgštis yra pati prasčiausia vitamino C forma ir nerekomenduoju jos gerti absoliučiai niekam.

Tačiau grįžkime prie geležies. Dalis geležies taip pat atitenka audiniams, nervų sistemos vystymuisi, deguonies pernešimui, normaliai ląstelių veiklai, tam tikrų hormonų gamybai. Pavyzdžiui, skydliaukės hormonų. O raumenyse jau kita geležies forma, ji vadinama mioglobinu, o jo lygį kontroliuoja hormonas hepcidinas.

Kaip atpažinti geležies trūkumą? Kokie simptomai išduoda?

Darbingumo sumažėjimas

Bendras silpnumas

Dėmesio koncentracijos sumažėjimas

Dažnesnis pulsas

Uoslės sutrikimas

Galvos skausmas

Skonio pakitimai

Raumenų silpnumas

Odos blyškumas

Dusulys

Patinęs liežuvis

Neramių kojų sindromas

Plaukų slinkimas

Prieš tai, kai išvardinsiu kokiuose maisto produktuose gausu geležies, aš paaiškinsiu, kokius papildus ir kaip vartočiau, norėdamas skubiai kompensuoti geležies trūkumą. Būna situacijų, kai reikia nedelsiant tai padaryti, pavyzdžiui, nėščioms moterims, pagyvenusiems žmonėms arba kai yra labai didelis trūkumas.

Taigi vartojant papildus reikia atkreipti dėmesį į geležies formą. Visų pirma, geležies papildai neturi dirginti žarnyno ir skrandžio veiklos. Tik tam tikri papildų gamintojai yra užpatentavę tokį produktą. Tokie papildai rinkoje vadinami GENTLE IRON. Išvertus pažodžiui į lietuvių kalbą – „Švelni geležis“. Norint, kad geležies pasisavinimas būtų efektyvus, ji turi būti chelatinės formos. Apie chelatinės formos vitaminus esu jau kalbėjęs viename vaizdo įraše, šiame įraše kalbėjau apie chelatinį magnį.

Geležis privalo būti bisglicinatas. Tai tokia forma, kurioje geležies jonas yra tvirtai susijungęs su dviem aminorūgšties glicino molekulėmis. Ši forma yra patvaresnė ir medžiagos pasisavinimo metu geležis neatskyla – taip nesukelia papildomo nepageidaujamo poveikio virškinamajam traktui ir pagerina įsisavinimą. Tokią geležį galite įsigyti www.mitybosinzinerija.lt .

Gamintojas Solgar jau daugiau nei 70 metų gamina aukščiausios kokybės maisto papildus. Jie veikia tiek man, tiek klientams, patikrinta per daugybę metų.

Tačiau, norint užtikrinti geležies pasisavinimą ir bendrai efektyvų atstatymą, būtina vartoti kartu ir folatus. Rinkoje juos mėgstama vadinti folio rūgštimi, tačiau skirtumas tas, kad folio rūgštis yra folato darinys, o folatai yra bioaktyvi forma. Taip pat tikslu būtų vadinti vitaminu B9. Folatų papildai turėtų būti bent 1000 mcg stiprumo ir metafolino formoje. Tai pati aktyviausia forma.

Folatus arba kitaip sakant, vitaminą B9, šiek tiek sintezuoja mūsų mikrobiota, tačiau didžiąją dalį mes turime gauti iš maisto. Šiuos papildus taip pat galite įsigyti www.mitybosinzinerija.lt .

Taigi minėta geležis ir folatai užtikrins geležies pasisavinimą. O vitaminas C (Ester-c formos) pagerins šį procesą, tačiau kaip jau minėjau, pasidarykite kraujo tyrimą ar jo pakanka, kad žinotumėte kaip yra faktiškai. Štai tokiu būdu aš pats vartočiau šiuos papildus, kad pašalinčiau geležies trūkumą.

Pereikime prie maisto produktų, kuriuose yra geležies ir vitamino B9. Pradėkime nuo pastarojo.

Vitaminą B9 galima rasti petražolėse, špinatuose, žalios spalvos kopūstuose, brokoliuose, svogūnuose ir kitose žalios spalvos daržovėse. Taip pat sėklų daiguose ir riešutuose. Žinoma, visi minėti produktai privalo būti termiškai neapdoroti.

Vitamino B9 įsisavinimą blokuoja alkoholis, vaistai, produktai, kurių sudėtyje yra cheminių medžiagų. Pavyzdžiui, konservantų, skonio stipriklių, dažų ir t. t.

Geležies yra špinatuose, grikiuose, visose ankštinėse daržovėse, jūros dumbliuose, austrėse, džiovintuose abrikosuose, sėklose, bolivinėje balandoje, moliūgų sėklose, granatuose, vyšniose, svogūnuose, raudonuose kopūstuose ir džiovintuose grybuose.

Pasisavinti geležį trukdo kavos vartojimas, todėl kad kava sutrikdo skrandžio rūgštingumą. Apie kavos žalą pažiūrėkite šiame vaizdo įraše, ten viskas pateikta aiškiai ir išsamiai. Pasisavinti geležį taip pat trugdo žarnyne esantys parazitai.

Štai tiek norėjau papasakoti apie geležies organizme papildymo būdus.

Būkite sveiki ir išmintingi.

Iki.