Ši tema skirta vyrams, tad be ilgų įžangų eisiu tiesiai prie reikalo. Pradėsiu nuo to, kas kenkia testosterono gamybai, o vėliau papasakosiu apie būdus, kaip jo gamybą suaktyvinti.
Taigi, testosterono gamybai kenkia:
Piktnaudžiavimas druska
Jei mėgstate papildomai pasūdyti maistą, sumažinate testosterono gamybą. Atsiminkite, druskos yra visur: daržovėse, vaisiuose, sėklose, riešutuose ir t. t. Todėl papildomas maisto sūdymas yra labiau įprotis, nei realus poreikis. Tie, kurie nori pasiginčyti šia tema, pasidarykite tyrimus ir pasižiūrėkite, ar jums druskų trūksta.
Viršsvoris
Pas viršsvorį turinčius vyrus testosterono bus kur kas mažiau. Šioje vietoje per daug nesiplėsiu. Mano pastebėjimas toks – jei jūsų kūną „puošia“ papildomi kilogramai, akivaizdu, kad jūsų mityboje ne viskas gerai. Greičiausiai neturite pakankamai fizinio krūvio. Tad, jei apie tai nesusimąstysite dabar, vėliau galite sulaukti labai rimtų pasekmių. Tikriausiai suprantate, apie ką kalbu, ar ne? Apie lankymąsi pas gydytojus, tyrimus, vaistus, pakartotinius tyrimus, vėl kelionę pas gydytojus išklausyti diagnozių, vaistus… ir t. t. Juk jūs to nenorite, ar ne? Tad būkite išmintingas vyras, skirkite daugiau meilės sau ir pirmyn gerinti savo gyvenimą.
Kavos vartojimas
Vyrai, kurie geria kavą, turi žinoti, jog kofeinas stimuliuoja kortizolio gamybą, o jam pasigaminant mažinamas testosterono kiekis. Turėkite tai omenyje.
Stresas
Jei dirbate darbą, kuriame patiriate daug streso, jei nuolat stresuojate, kad nepavyks atlikti vienų ar kitų dalyku gyvenime, jei jūsų nepalaiko ir dažnai kritikuoja…. Nuo streso gaminasi kortizolis. Ir kuo daugiau jo pasigamina, tuo mažiau pasigamina testosterono. Jau sakiau tai, ar ne? Kava šį procesą kuo puikiausiai palaiko.
Taip, kad apsidairykite, aplink apstu galimybių. Tik jūs jų nematote. Nustokite gailėtis savęs. Nustokite save plakti. Nustokite vertinti save neigiamai. Pradėkite daryti pokyčius savo pačių gyvenimuose. Jei darbas jus smukdo, pradėkite ieškotis naujo. Įdėkite pastangų – pradėkite domėtis pas pažįstamus ir draugus, gimines ir kitus artimus žmones.
Jei vargina toksiška aplinka, keiskite ją. Jei matote, kad aplinkui tik žmonės, kurie jūsų nepalaiko, kritikuoja, nesuteikia naujų idėjų ar motyvacijos, tiesiog atsiribokite nuo tokių. Gyvenimas per trumpas laukti. Viskas yra čia ir dabar, aplink jus, tad leiskite sau tai pasiimti. Gausa aplink jus, gražios moterys aplink jus, geri darbdaviai irgi ieško gerų darbuotojų. Jums tereikia pasiimti savo.
Alkoholis
Na, manau, daugumai jūsų žinoma, kokią žalą organizmui daro alkoholio vartojimas. Tačiau atkreipsiu dėmesį į vieną niuansą. Vienas suvartotas alkoholio vienetas testosterono gamybą gali sumažinti net iki 15%, o jei vartojama kiekvieną savaitgalį? Paskaičiuokime. Susidaro nei daug, nei mažai – 52 kartai per metus. O maždaug nuo 25 metų vyro organizme testosterono lygis natūraliai sumažėja apytiksliai 1-3%. Tad manau derėtų susimąstyti ar verta vakare atsidaryti skardinę alaus žiūrint televizorių, apsikabinus savo gražią mylinčią žmoną.
Mėsa
Dauguma žmonių valgo jautieną, kiaulieną, avieną ar kokią nors kitą raudoną mėsą. Tačiau aš patariu atsiminti visiems laikams – gyvuliams leidžiami hormonai, kurie pagrinde kaupiasi riebaluose. Todėl kai jūs kepate ar verdate mėsą, taip pat gaunate hormonų. Tiesa, labai mažai, bet gaunate.
Šypsotės ir manote, kad jie nepadaro visiškai jokios žalos jūsų organizmui? Šiuo atveju testosteronui? Deja, bet mėsos riebaluose esantys hormonai, tiesiogiai veikia estrogeno lygį organizme. Tad pasikartosiu dar kartą – kuo daugiau estrogeno, tuo mažiau testosterono.
Apie mėsą galėčiau papasakoti labai daug, bet šioje temoje neišsiplėsiu. Pasakysiu tik tiek – jei jau valgote mėsą, tuomet patariu pirkti tik tokią, kurioje nėra hormonų. Jei pažįstate tokį augintoją, puiku, nebijokite permokėti kelis kartus daugiau nei už tą, kurią randate parduotuvėje. O jei dar labiau rūpinatės savo sveikatos būkle ir norite būti sveiki, gyvybingi ilgus metus, bent 6 mėnesiams, mėsos vartojimą sumažinkite bent 30%. Ir tuos 30% kompensuokite augalinės kilmės riebalais bei baltymais – avinžirniais, pupelėmis, lęšiais, žirniais ir kitais ankštiniais. Kas liečia riebalus, vartokite riešutų sviestą, kramtykite riešutus, malkite sėklas ir dėkite į maisto produktus ar sultis. Nesikuklinkite į maisto produktus įsipilti kokybiško aliejaus, nebijokite valgyti riebiai, esmė tame, kad tie riebalai nebūtų termiškai apdoroti ir žinoma, kad tai nebūtų majonezas, sviestas ar margarinas. Taip pat galite tuos 30% kompensuoti riebia žuvimi. Ypatingai gerai, jei ją vartotumėte žalią, nes tik tokioje yra visi organizmui būtini elementai.
Pagalvokite kaip japonai valgo žalią žuvį, kur ją deda? Teisingai, į sušius. Arba daro patiekalus, kuriuose naudojama žalia žuvis. Jie nėra kvaili, patikėkite. Nes jei japonus pradėtume maitinti cepelinais, kugeliu, steikais, po 50 metų turėtume nekokią situaciją. Ir jie tai žino. Beje, iš visų pasaulio tautų japonai ilgiausiai gyvena ne šiaip sau.
Jei įgyvendinsite mano siūlomą strategiją, po 6 mėnesių patys įsitikinsite, kad tos mėsos net nesinori tiek vartoti, kiek vartojote iki tol. O savijauta bus tikrai geresnė.
Krakmolas
Apdorotas termiškai, o ne natūralioje formoje. Pavyzdžiui, verdant morkas ar bulves, krakmolas virsta kleisteriu, o valgant žalias, neapdorotas, krakmolas nepadarys jokios žalos. Lygiai tas pats ir su miltais. Mitybos racione sumažinkite baltų miltų kepinius, makaronus, baltus ryžius ir jūsų testosterono lygis pakils.
Na, o dabar pereikime prie smagesnių dalykų. O konkrečiai prie to, kas didina testosterono lygį.
Kokybiškas miegas
Tai reiškia, kad nevalia naktinėti. Miegoti reikėtų nueiti iki 22 val. Miegamajame privalo būti tamsu ir ne per karšta. Kokybiškam miegui normali kambario temperatūra – 16 – 19 laipsnių šilumos.
Selenas
Elementas, kuris randamas riešutuose (žinoma, nekepintuose), grybuose (džiovintuose arba šviežiuose), termiškai neapdorotuose burokėliuose, kopūstuose, špinatuose.
Selenas dalyvauja testosterono gamyboje, turėkite tai omeny. Na, o jei nuspręsite seleną įsigyti papildų formoje, žinokite, kad jis privalo būti organinės, o ne sintetinės formos.
Daržovių vartojimas
Jei padidinsite šviežių daržovių bei vaisių vartojimą, gausite daugiau ląstelienos, kuri neutralizuoja arba gal tiksliau sakant, normalizuoja cukraus ir riebalų lygį organizme, taip pat mažina insulino lygį. O tai pagerina testosterono gamybą.
Pasidarykite laboratorinius kraujo tyrimus ir pasižiūrėkite ar jūsų organizme netrūksta cinko ir magnio, nes šie elementai taip pat dalyvauja testosterono gamyboje. Jei pasirodo, kad jų trūksta, vartokite maisto produktus, kurių sudėtyje jų yra daug. Pavyzdžiui, cinko gausu sėklose, riešutuose ir grūduose, magnio daug taip pat sėklose, riešutuose, lęšiuose, pupelėse, avokaduose, bananuose, džiovintuose vaisiuose ir t. t. Jei vis tik nusprendėte vietoj kokybiškų maisto produktų pirkti papildus, tuomet cinkas ir magnis turi būti organinės formos, atsiminkite tai visiems laikams.
Pakankamas skysčių vartojimas
Paprasta skaičiuoklė – kūno masę kilogramais dauginate iš 30 ir gaunate minimalų ml kiekį, kurį privalote suvartoti per dieną. Vanduo neturėtų būti mineralizuotas. Apie druską jau kalbėjau, ar ne?
Argininas
Ši amino rūgštis būtina mitybos racione. Ji dalyvauja testosterono gamyboje, o jos galima gausiai rasti praktiškai visuose riešutuose. Taip pat sėklų daiguose. Manote, kad daigus valgyti nevyriška? Labai klystate, juose yra visos mums reikalingos amino rūgštys, o tai aktualu tiems, kurie dar ir sportuoja. Labai paprasta prisidaiginti sėklų, iš kuriu gaunama labai daug įvairiausių vitaminų, mineralų, amino rūgščių ir kitų elementų.
Vitaminas E
Vitaminas E dalyvauja testosterono gamyboje, o jo galima rasti augaliniuose aliejuose. Tokiuose kaip, kokybiški sėklų arba riešutų aliejai, taip pat ir alyvuogių aliejai. Pupelėse, žirniuose, lęšiuose ir grūduose taip pat galima rasti šio vitamino.
Prieskoniai
Kai kurie prieskoniai aktyvina testosterono gamybą. Tiesa, jų nedaug, bet yra. Pvz. kardamonas, karis, ciberžolė, svogūniniai prieskoniai, česnakas, yohimbino milteliai. Gardinkite šiais prieskoniais maistą, tik nepersistenkite, nes neracionalus žolelių vartojimas gali apsunkinti kepenų veiklą, o jos juk gamina riebalus, kurių reikia normaliam testosterono lygiui palaikyti.
Vitaminas D
Jei jo trūksta, bus ta pati situacija – sumažės testosterono lygis. O ypač 2020-2021 metais, kai dėl pandemijos žmonės labai daug laiko praleido namuose. Dėl to jie gavo mažai saulės, tad norint kompensuoti trūkumą, vitaminą D reikės vartoti papildų forma.
Seksas
Kada tuo užsiimate? Ryte? Dieną? Vakare? Atsiminkite, vakare testosterono gamyba ženkliai sumažėja, tad jei seksu su antra puse užsiimate vakare, tuomet jūsų organizmas lėčiau atsistatys kitai dienai. Jei tai darysite ryte ar dieną, viskas bus daug geriau. Išbandykite bent 4 savaites ir įsitikinsite patys.
Fizinis aktyvumas
Jei bent kas antrą dieną sportuosite ar darysite intensyvią mankštą, kurios trukmė tarp 40 – 60 min., tuomet jūsų organizmas pagamins reikiamą kiekį testosterono. Pabrėšiu – didžiosios raumenų grupės privalo būti gerai apkrautos, tai viena iš esminių sąlygų, norint gauti maksimalius rezultatus.
Indolas-3-karbinolis
Tai medžiaga, kurią galima rasti kryžmažiedžių daržovių sudėtyje – kopūstuose, brokoliuose, ridikėliuose, lapiniuose kopūstuose ir t. t. Ši medžiaga natūraliai sumažina estrogeno lygį. Kartoju – natūraliai. O dėl to testosterono gaminasi daugiau. Daržovėse slypi jėga.
Vyrai, būkite išmintingi, būkite vyriški, būkite sveiki ir energingi.