Daugelis mano sutiktų žmonių ir net mitybos specialistų teigia, jog kava nėra žalinga ir net suteikia daug naudos. Iš dalies nesistebiu dėl to, nes kavą vartojantys žmonės turi labai stiprią priklausomybę jai ir randa įvairių argumentų, kad pateisintų tai.
Ypatingai retai pasitaiko, kad kavos nevartojantis mitybos specialistas ar dietologas ją liaupsintų – neva kavoje yra aibė įvairių organizmui reikalingų medžiagų, tačiau jis pats negeria, nes ji tiesiog nepatinka savuoju skoniu.
Taip pat noriu pridurti, kad kavą daugelis vartoja su saldikliais arba cukrumi, kas ženkliai padidina priklausomybę. O kur dar pieno produktai, kuriais neva pagardinamas šis gėrimas. Taip pat sirupai bei prieskoniai. Juk pati kava nėra skani. Žmonės pripranta ir tampa priklausomi nuo jos veikimo, apie kurį aš jums paaiškinsiu labai aiškiai ir paprastai.
Kava yra kancerogenas
Ir tai faktas. Šis produktas padidina riziką susirgti vėžiu. Tai įrodyta mokslo ir paskelbta visam pasauliui. Beje, kavos pramonininkai šio įrodymo autorius padavė į teismą. Tačiau pralaimėjo. Bandė užginčyti šį sprendimą.
Kitaip tariant, kelerius metus bylinėjosi teismuose, tačiau jiems taip ir nepavyko nuneigti fakto, kad kava žmonėms yra žalinga.
Tiesą sakant, prekybininkai privalo rašyti ant kavos pakuočių, kad tai produktas, kuris sukelia vėžį. Lygiai taip pat, kaip daroma ant tabako gaminių pakuočių. O jau jums patiems spręsti ar norite gerti nuodus, ar ne. Pasirinkimo laisvė.
Kavoje esantis akrilamidas yra kancerogenas, o tai medžiaga, kuri sintezuojasi skrudinant kavos pupeles.
Gerdami kavą tuščiu skrandžiu, jūs padidinate skrandžio sulčių gamybą, bet maisto juk negaunate.
Toks nenatūralus skrandžio sulčių gamybos stimuliavimas gali sukelti rimtų problemų, todėl kad laikui bėgant, šių sulčių gamyba sutrinka. Tai nutinka vartojant maistą, kurio sudėtyje yra baltymų – virškinimas tampa prastesnis, ypač jei vartojami aukštos molekulinės sandaros baltymai, tai yra gyvūninės kilmės baltymai.
Patekę į žarnyną šie baltymai vis tiek nesuvirškinami iki galo net fermentų, vadinamų tripsinas. Nesuskaidyti baltymai pro žarnyno sieneles patenka tiesiai į kraują. Šis procesas yra žalingas, nes apkrauna organus ir limfą. O jei skrandžio rūgštingumas sutrikęs, baltymai bus skaidomi prastai.
Kava sukelia žarnyno uždegimus ir net opas
Taip pat silpnina imuninę sistemą. Atnaujina jau turimas chroniškas ligas. Išplauna svarbiausius mineralus iš organizmo. Mineralai naudojami neutralizuoti kavos poveikį ir joje esančias toksines medžiagas. Tokie mineralai kaip kalcis, magnis, natris ir kt., yra labai svarbūs normaliai organizmo veiklai. Tačiau jie naudojami, kad organizmas palaikytų tinkamą šarmingumą, nes kava rūgština organizmą. Jie naudojami visiškai bereikalingai. Kava vagia iš jūsų resursus.
Žmonės vartodami kavą mano, kad ji suteikia energijos, bet yra atvirkščiai – kava vagia iš jūsų energiją. Kava stimuliuoja adrenalino, kortizolio ir noradrenalino gamybą. Šie hormonai natūraliai gaminami organizmo tuo metu, kai žmogus patiria stresą, pyktį ir t. t. Tada organizmas naudoja energetinius resursus, siekdamas atlikti vieną ar kitą veiksmą.
Toks nuolatinis organizmo stimuliavimas išnaudoja daugybę energetinių resursų ir išbalansuoja normalią, biologinę jo veiklą. Dėl to žmogus sensta greičiau.
Gerdami kavą mes jaučiamės energingi, bet tai tik iliuzija. Organizmas dirbtinai stimuliuojamas, o energija kaip tik naudojama tam, kad neutralizuotų ir kuo greičiau pašalintų kavą iš organizmo. Štai kodėl jeigu jūs nevartojate kavos dieną ar dvi, jaučiatės mieguisti, neturintys jėgų. Tai ženklas, jog organizmas būtent dabar nori pailsėti ir atgauti jėgas. Bet ką dažniausiai darote kai nėra jėgų? Kadangi energetiniai resursai jau išnaudoti, jūs nuolat jaučiatės mieguisti, kol vėl neišgeriate kavos. Iš viso to kyla apatija, chroniškas jėgų neturėjimas ir net depresija. Taip pat dirbtinai stimuliuojama centrinė nervų sistema.
Gerdami kavą, stipriai apkraunate kepenis
Kepenys – tai mūsų kraujo filtras. Manau tai žino visi. Jos atlieka didžiulį darbą kai reikia pašalinti iš kavos į organizmą patekusius toksinus. Įsivaizduokite, kad žmogus geria kavą daugybę metų, kiekvieną dieną, tokiu būdu padarydamas didžiulę žalą kepenims. Žinoma, kol jauni, dažniausiai nieko nejaučiate, jūsų kūnas jaunas ir veikia efektyviai, bet iki tam tikro laiko, kol išnaudojami organizmo resursai, o jau tada prasideda bėdos. Ir dėl ko visa tai? Kad pasijustumėte „energingais“ ryte? O kodėl staiga tapote ne energingais? Paauglystėje juk nereikėjo kavos. Kada pradėjote gerti kavą? Pamenate?
Gera kepenų veikla yra būtina, jos gamina mums reikalingą cholesterolį – riebalą, kuris reikalingas A, E, K ir D vitaminų tirpimui. Pastarasis juk tirpsta kepenyse, ar žinote tai?
Gerdami kavą, naudojate kalcio resursus
Kalcis mums reikalingas tam, kad turėtume stiprius kaulus, dantis, plaukus, gerą odos būklę, ir kitoms organizmo funkcijoms palaikyti. Šiuo atveju kalcis naudojamas tam, kad neutralizuotų kavą iš organizmo. Žmonės, vartojantys daug kavos, dažniausiai skundžiasi prastais plaukais, prasta odos būkle, silpnais dantimis bei trapiais kaulais. Todėl nematau prasmės šį svarbų mineralą aukoti tam, kad išgerčiau puodelį kavos. Juolab, kad kaip papildyti organizmą kalciu retas kuris žino.
Kuo daugiau žmogus geria kavos, tuo labiau užrūgština savo organizmą
Tinkamam organizmo šarmingumui palaikyti naudojami mineralai: magnis, kalis, natris ir jau minėtas kalcis.
Šimtui mililitrų kavos pašalinti iš organizmo sunaudojama apytiksliai iki aštuonių šimtų mililitrų vandens. O iš kur imamas vanduo? Taip, visiškai teisingai, iš kraujo. Kuo mažiau mūsų organizme vandens, tuo jis sunkiau ir lėčiau funkcionuoja. Jei dienos metu vartojate kavą ir nesuvartojate pakankamai vandens, jūs labai stipriai apkraunate savo organizmą.
Dar daugiau faktų apie kavą
Kavos pupelė turi vidinę ir išorinę luobeles. Augant kavos pupelei, jos išorinėje luobelėje kaupiasi alkaloidas, vadinamas kofeinu, o vidinėje teobrominas. Žmonės, perkantys skrudintas pupeles, gauna iš karto du šiuos alkaloidus, o perkantys tirpią kavą, gauna tik vieną – teobrominą.
Kofeinas atskiriamas pramoninio perdirbimo būdu. O jau vėliau parduodamas farmacijos pramonei, pvz., vaisto Citramono gamybai. Taip pat kofeinas parduodamas maisto ir papildų pramonei. Maisto pramonėje jis naudojamas įvairiausiuose energetiniuose gėrimuose, o sporto pasaulyje įvairiausiuose papilduose, kurie naudojami prieš treniruotę tonusui pakelti.
Kofeinas pažeidžia kraujagyslių sieneles, jas siaurina, todėl automatiškai padidėja kraujo spaudimas. Šį darbą atlieka streso hormonai, apie kuriuos rašiau pradžioje. Beje, su inkstų kraujagyslėmis vyksta priešinga reakcija – kofeinas jas plečia. Todėl kraujo spaudimas inkstuose padidėja ir kraujo filtravimas tampa didesnis tam, kad organizmas greičiau su šlapimu pašalintų toksines medžiagas.
Manau esate pastebėję, kad išgėrę kavos šlapinatės labai šviesios spalvos šlapimu? Taip yra todėl, kad inkstai veikia labai apkrautai ir stengiasi kiek įmanoma greičiau pašalinti medžiagas, kurių neturėtų būti organizme. Inkstų resursai labai stipriai eikvojami. Kofeinas veikia tik apie 30 min., o jau po to pradeda veikti minėtasis teobrominas. Jo veikimas daug lėtesnis ir ilgesnis, trunka apie valandą. O procesas atvirkštinis, lyginant su kofeinu. Jis plečia kraujagysles, o inkstų kraujagysles siaurina. Tokia „treniruotė“ organizmui visiškai nereikalinga.
Tikriausiai esate girdėję žmones giriantis, kad kavos jie gali gerti daug ir bet kada, net jei geria vakare, vis tiek kuo puikiausiai užmiega? Nenuostabu. Taip yra todėl, kad tirpioje kavoje nėra kofeino, joje yra tik teobrominas. O jo poveikiui sumažėjus norisi vėl išgerti puodelį kavos, nes to tonizuojančio poveikio nebelieka. Užburtas ratas, priklausomybė išsivysto labai lengvai ir greitai. Aš vadinu tai stipria narkotine priklausomybe.
Praėjus kavos poveikiui jūs jaučiatės vėl neefektyvūs, neproduktyvūs, kitaip sakant, jaučiatės prastai ir tai vadinama abstinencija. Jūs jaučiatės blogai ir svarstote ką daryti – ar vėl gerti kavą ir jaustis „gerai“ ar negerti ir būti švelniai sakant neefektyviais, neproduktyviais.
Labai dažnai, atsisakę kavos, žmonės susiduria su stipriais galvos skausmais ir žemu kraujo spaudimu. Yra buvę atvejų, kai mano klientai, atsisakę kavos, pirmąsias kelias dienas net negali normaliai dirbti ir gyventi, nes kankina labai stiprūs galvos skausmai.
Prie kavos žmogus pripranta kaip ir prie narkotiko, nors dažnai matau socialiniuose tinkluose įvairiausius pasiteisinimus, kad kavos gali lengvai atsisakyti, o ją geria tik todėl, kad tai „ritualas“. Tačiau, jei atvirai, atsisakyti kavos dažnai labai sunkus uždavinys, ir gana dažnai tiesiog neįmanomas.
Kai kurie žmonės ir net mitybos specialistai pasakoja, kad kava visiškai nežalinga. Bet pasvarstykime, jei taip išties manote, ar duotumėte penkerių metų vaikui puodelį kavos kasdien? Ne? Kodėl gi?
Trumpai tariant, kava – tai žalingas karštas gėrimas. Atsisakykite šio nuodo, susimąstykite apie savo sveikatą. Ji yra svarbiausia gyvenime. Be stiprios sveikatos mėgautis gyvenimu sunku. Kam aukoti savo gyvybinius resursus veltui, tiesiog tam, kad dirbtinai pasijustumėte energingi? Tikiuosi, kad po šios temos nebegersite kavos niekada.